آموزش و دانستنیها

ضرورت نوسازی آسانسورهای قدیمی

ضرورت نوسازی آسانسورهای قدیمی
آسانسور تنها وسیله رفت و آمد ترافیکی است که مورد استفاده تمامی گروه سنی قرار می گیرد و عمومی ترین وسیله جابجائی عمودی در جهان است.
دانستنی های آسانسور 1400/06/22 1920 3


آسانسور تنها وسیله رفت و آمد ترافیکی است که مورد استفاده تمامی گروه سنی قرار می گیرد و عمومی ترین وسیله جابجائی عمودی در جهان است. با نگاهی گذرا به وضعیت آسانسورهای منصوب در کشور، این نکته به خوبی مشهود می شود که بیشتر از 3/1 آسانسورهای کشور دارای عمر بیش از ۲۵ سال می باشند.

از طرف دیگر و نظر به اینکه لوازم و قطعات مورد استفاده در آسانسور دارای عمر مفید مخصوصی می باشند. بدیهی است در صورت استفاده از بهترین و مدرن ترین قطعات، حتی با داشتن بهترین برنامه سرویس و نگهداری، تجهیزات از شرایط مطلوب خارج شده و عمر مفید آنها به اتمام می رسد. حال اگر نداشتن برنامه راهبری سرویس و نگهداری برای بسیاری از آسانسورهای کشور و با برنامه سرویس و نگهداری غیراصولی و مهمتر از همه عدم آشنائی بسیاری از افراد و شرکتهای نسل سوم با سیستم های قدیمی کار شده در ۲۵ سال پیش را هم به موارد فوق اضافه کنیم به راحتی به وضعیت بغرنج آسانسورهای قدیمی کشور پی می بریم.

با توجه به اینکه آسانسور یکی از لوازم گران قیمتی می باشند که در ساختمان ها نصب می شود لذا تعویض آن (هم از نظر اجرائی و هم از نظر اقتصادی) به راحتی امکان پذیر نیست. پس بهینه سازی و مدرنیزاسیون می تواند در این زمینه کارساز شده و به احیاء ارزش بیانجامد.

مدرنیزاسیون می تواند ارزش ساختمان شما را بالا ببرد و باعث ایجاد انگیزه های جدیدی گردد. آیا شما می دانید که زمان آن فرا رسیده است یا نه؟

1- تضمین امنیت و آسایش

آسانسور از معدود وسایل نقلیه ای می باشد که فرمان دادن به آن در اختیار مسافر است و کنترل و توقف آن توسط یک سیستم انجام می شود و مسافر هیچ نقشی در توقف آن ندارد. لذا باید ایمن، کارا و مطمئن باشد.

آسانسورهای قدیمی از نظر ظاهری فاقد زیبائی و آرامش و از نظر فنی فاقد ایمنی می باشند. مدرنیزاسیون می تواند این امکان را به ساختمان های موجود بدهد که از همان امکانات موجود، نتایج بهتری در راستای ایمنی و سلامتی فوق العاده بهره مند شوند و این می تواند هزینه مدرنیزاسیون را توجیه کند.

  ضرورت نوسازی آسانسورهای قدیمی

نوسازی آسانسور
 

یک آسانسور کامل باید سه قابلیت مهم داشته باشد:

  • ایمنی (تنظیم پارامترهای کنترلی دارای تائیدیه های تست های نمونه)
  • قابلیت اطمینان (طراحی مهندسی در انتخاب و ساخت قطعات و تجهيزات مطابق با استانداردهای 81-EN و مقررات ملی ساختمان)
  • نحوه عملکرد (چگونگی نصب و مونتاژ قطعات، جهت راحتی و زیبائی) بازسازی باعث می شود بدون تغییرات وسیع و گسترده سیستم آسانسور آنها را با مدرن ترین تجهیزات روز مجهز کرده و آرامش، آسایش، زیبائی و راحتی را هدیه بگیرید.

۲- مدیریت زمان و سرمایه

ممکن است تصمیم در مورد اینکه کدام روش مدرنیزاسیون بهترین احساس را در شما بوجود خواهد آورد مشکل باشد. واقعیت این است که هر کدام از روش های فواید خاص خودشان را دارند.

یک فایده عمومی که همه روش های مدرنیزاسیون دارای آن هستند این است که این روش ها زمان پاسخ دهی را کاهش می دهند. تجهیزات در حال حرکت بطور موثری زودتر رفت و آمد می کنند و درب ها به سرعت باز و بسته می شود زمان حرکت کاهش می یابن

تجهیزات بهینه شده سیستم های کنترل، این مسئله را نوید می دهند که افراد زمان کمتری را صرف انتظار خواهند کرد. هر پیشرفتی ثانیه های بیشتری را از تلف شدن نجات می دهند.

تصور کنید کارمندان اداره ای در دو شیفت از ۸ صبح تا نیمه شب در تمام روزهای هفته کار می کنند.۳ دستگاه آسانسور در شرکت مذکور وجود دارد. آسانسورهای موجود بطور متوسط ۵۴۰۰ توقف در هر روز خواهد داشت. در حالیکه بطور متوسط برای هر توقف ۱/۲ نفر در حالت انتظار باشند متوسط زمان انتظار در هر توقف برابر۳۱/۶ ثاینه است. آسانسورهای به روز شده زمان آن را در حدود ۴۰ کاهش می دهند.

٣- اعتبار تجدید شده

بررسی میزان اعتبار، یک ارزش بسیار آشکار برای تعیین میزان نیاز به مدرنیزاسیون کردن می باشد، علاقمندی به تجدید اعتبار هرگز به معنی تجمل طلبی نمی باشد بلکه روشی برای افزایش بازدهی شرکت می باشد.

میزان اعتبار هر شرکت و مدير آن به چندین عوامل بستگی دارد که یکی از آنها آسانسور ها و پله های برقی می باشد. خرابی و از کار افتادگی مکرر آسانسور ها و پله های برقی ها حتی به مدت کوتاه شما را در معرض یک محکومیت شدید قرار خواهد داد. فراتر از موضوع زحمت ایجاد شده، ظهور مکرر علامت "خارج از سرویس " باعث افزایش تردید در مورد ساختمان و اوضاع مالی مالکان می شود. روش مدرنیزاسیون می تواند به شما کمک کند تا با تجدید کردن میزان اعتبار مردم به تجهیزات انتقال عمودی شما، از این معضل رهائی یابید.

«برای مشاهده محصولات کیوان فراز و مشاوره رایگان میتوانید دکمه های زیر را انتخاب نمایید»

 

مشاهده محصولات کیوان فراز درخواست مشاوره رایگان

 

۴- هزینه تحمیلی ناشی از کار افتادگی

ما اغلب فکر می کنیم که هزینه های از کار افتادگی فقط در محدوده هزینه های تعمیرات است. با این وجود در بسیاری از ساختمان ها آسانسور نقش مهمی در سطح سرویس و نگهداری بازی می کند. برای مثال میزان هزینه ناشی از کار افتادگی آسانسوری که در یک هتل برای سرویس دهی به اتاق ها و خانه داری در نظر گرفته شده است چه میزان می شود؟

وقتی همه چیز همان طوری که باید کار می کننده سرویس دهی هتل می تواند بی نقص بماند با این وجود وقتی یک آسانسور از سرویس خارج می شود لازم است راه دیگری برای تامین امکان حرکت عمودی کارکنان در نظر گرفته شود. که این استفاده از آسانسورها های مربوط به مهمانان و مشتری ها است که بطور منفی بر روی موثر بودن آسانسورهای تاثیر می گذارد زمان اضافی ممکن است باعث پاسخ دهی به مهمانان خشمگین شود.

  ضرورت نوسازی آسانسورهای قدیمی

نوسازی آسانسور
 

۵- سود حاصل از احساس مثبت مسافران

تأثیر ساختمان شما به طرز مهمی در احساس افراد نسبت به ارزش آن شرکت دارد و همچنین ارزش قدرت احترام برای سکونت در آن ، آسانسورها و پله های برقی در ایجاد این احساس به طرز قابل توجهی سهیم هستند. یک آسانسور قدیمی، پر سر و صدا و شلوغ با تجهیزات قدیمی خشن سواری و دارای لوازم و یا کابین های درونی فرسوده همه چیز را قدیمی جلوه میدهد و یک احساس نا مناسب بودن محیط را در مسافران بوجود می آورد این مورد می تواند تأثیر عمده ای بر روی جذابیت ساختمان بگذارد و انعکاس منفی از وضعیت مالی مالک و مستاجر را در پی داشته باشد

وقتی شما به ارزش ساختمان خود می افزاید تاثیر مثبتی دارد که نشان می دهد حداقل های شما به طرز عمده ای به طرف بالا جابجا شده است. شما می توانید به طرز موثری برای جذب مستاجر وارد رقابت شوید.

چشم انداز بالقوه وسیع، درآمد بیشتر از فضاهای قابل دسترسی و افزایش بهره وری و باروری تمام اینها یک تفاوت قابل توجه در ارزش ساختمان شما ایجاد خواهد کرد.

۶- به روز کردن ساختمان - حفظ سابقه

تجارت بسیاری از کمپانی ها بر مبنای اطمینان مردم به سابقه و نشان (برند) آنهاست. هر چند سابقه زیاد ممکن است در زمینه آن چیزی که پایداری و کارشناسی نامبرده می شود ارزشمند باشد ولی در زمینه قدیمی بودن و تاریخ گذشته بودن می تواند تاثیر بالعکس داشته باشد.

این یک حقیقت است که بانکی با سابقه ۱۰۰ سال می تواند اطمینان پذیری در امر خدمات رسانی اش را القا کند. اما این احساس در مواردی مثل جابجائی با یک آسانسور پر سر و صدا، شلوغ و لرزان با یک سیستم کنترل قدیمی به ندرت حفظ و تقویت میشود. آسانسورهای به روز شده که از فناوری پیشرو استفاده می کنند می توانند در بالا بردن ارزش چارچوب کارشناسی سازمان نقش داشته باشند این اسانسورها حاکی از یک مدیریت موثر هستند و می تواند مدعی سرزندگی و حیات با نشاط این نشان (brand) باشد و به بازدید کنند گان این احساس را القاء می کنند که شرکت به مساله راحتی و ایمنی اهمیت می دهد.

  ضرورت نوسازی آسانسورهای قدیمی

ضرورت نوسازی آسانسور
 

۷- اجاره دادن آپارتمان با نرخ جدید

سیستم آسانسور و پله های برقی شما به منزله قلب ساختمان شما هستند و به عبارتی هیچ کدام از سیستم های دیگر در ساختمان دارای این مقدار تاثیر بر میزان توانائی شما برای جابجائی افراد بهطور موثری در داخل ساختمان شما نیستند. تجهیزات قدیمی و منسوخ شده آسانسور و با پله های برقی شما می تواند میزان مصرف انرژی ساختمان شما را به طرز غیر ضروری و چرخه حیات هزینه ها را افزایش دهند.

راه حل های مدرنیزاسیون که به منظور کاهش هزینه های فعالیت، همراه با یک مصرف انرژی معقول طراحی شده است می تواند نمونه ای از جلوگیری از هدر رفتن انرژی و کاهش چرخه هزینه ها باشند و در نهایت به طرز قابل توجهی بر روی خط بنیادی شما تاثیر بگذارد به یک آپارتمان مسکونی یک فرصت تازه حیات بدهید.

۸- بهینه سازی مصرف انرژی

یکی از عمده ترین مسائل مربوط به کشور و حق شارژ ساختمان ها ، مسئله مربوط به مصرف انرژی می باشد. در ایران بیش از ۹۰ أسانسور ها را سیستم معمولی به اصطلاح دو سرعته با حداکثر سرعت ۱ متر بر ثانیه تشکیل می دهند که از نظر مصرف انرژی، گزینش این سیستم محرکه بدترین گزینش ممکن است، خصوصا این که این سیستم ها برای جاهای پر ترافیک نظیر بیمارستان ها ، هتل ها و ساختمان های اداری با دولتی انتخاب شده باشند.

امروزه استفاده از سیستم های ACW و WwVF باعث می شود موتور با تلفات انرژی شیار کم مورد استفاده قرار گیرد استفاده از سیستم W F سبب کاهش قابل ملاحظه حرارت موتور آسانسور در ساختمان پر ترافیک شده و با حذف فن موتور و سیستم خنک کننده برقی موتور خانه، صرفه جوئی غیر مستقیم در مصرف انرژی نیز در پی دارد.

همچنین استفاده از موتورهای بدون گیربوکس (گیرلس) گامی دیگری در راستای کاهش مصرف انرژی میباشد. این موتورها به دلیل عدم استفاده از روغن، سازگاری با محیط زیست بالائی هم دارند این موتور بدلیل بازدهی های بسیار بالا دارای برگشت پذیری بالائی نیز هستند بنابراین با توجه به ماهیت ترمز الکتریکی در این گونه آسانسورها در مرحله ترمز انرژی ناشی از ترمز به جای اتلاف به صورت حرارت مجدد به شبکه تزریق می شود.

1920

آسانسور کیوان فراز قطعات آسانسور خدمات آسانسور محصولات آسانسور ضرورت نوسازی آسانسورهای قدیمی نوسازی قطعات آسانسور

ثبت کننده:کیان کاوه
تاریخ ثبت:1400/06/22
ویرایش کننده:کیان کاوه
تاریخ ویرایش:1402/03/19
موضوع: دانستنی های آسانسور
تعداد بازدید:1920

ضرورت نوسازی قطعات آسانسورهای قدیمی

برترین آموزش و دانستنیها

در ابتدا آسانسور را به آخرین توقف طبقه احضار کرده،...

دانستنی های آسانسور
1399/10/19 2558
اخیرا آسانسورهای هیدرولیکی نیز جای خود را در بین ک...

دانستنی های آسانسور
1399/12/25 2388
در این مقاله نحوه بازرسی از درب طبقات و کابین ...

دانستنی های آسانسور
1399/11/05 2379

1 دیدگاه

الماسی 1402/05/22 19:08
سلام
واقعا ممنون
نوسازی آسانسور رو بسیاری از برج ها و بیشتر ساختمان های مسکونی جدی نمیگیرن و انتظار دارن که یک آسانسور چندین سال براشون کار کنه
تشکر

پاسخ به این دیدگاه

کیان کاوه 1402/05/24 19:08

سلام و درود
بله در واقع نوسازی آسانسور بسیار حائز اهمیت هستش.

دیدگاه شما

کاربر گرامی خواهشمند است به موارد زیر دقت فرمایید:
• لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
• دیدگاه های ارائه شده پس از بازبینی منتشر می‌شود.
• آدرس ایمیل در سایت نمایش داده نمی شود.